FC Slavia Karlovy Vary
FC Slavia Karlovy Vary

14. kolo, So 30.10.2021 10:15

FK Baník Sokolov1
FC Slavia Karlovy Vary1

SK Benešov

13. kolo, Ne 24.10.2021 10:30

FC Slavia Karlovy Vary3
SK Benešov2

FC Slavia Karlovy Vary

12. kolo, Ne 17.10.2021 10:30

1. FK Příbram B0
FC Slavia Karlovy Vary2

TJ Jiskra Domažlice

11. kolo, Ne 10.10.2021 10:30

FC Slavia Karlovy Vary3
TJ Jiskra Domažlice0

FC Slavia Karlovy Vary

10. kolo, So 2.10.2021 10:15

FK Loko Vltavín2
FC Slavia Karlovy Vary1

FC Viktoria Plzeň B

Út 28.9.2021 10:30

FC Slavia Karlovy Vary1
FC Viktoria Plzeň B0

FK Admira Praha

9. kolo, So 25.9.2021 10:30

FC Slavia Karlovy Vary0
FK Admira Praha0

FC Slavia Karlovy Vary

8. kolo, So 18.9.2021 10:15

TJ Tatran Rakovník4
FC Slavia Karlovy Vary2

SK Slavia Praha B

7. kolo, Ne 12.9.2021 10:30

FC Slavia Karlovy Vary2
SK Slavia Praha B1

FK Králův Dvůr

3. kolo, St 8.9.2021 17:00

FC Slavia Karlovy Vary1
FK Králův Dvůr2

Historie klubu

FC Slavia Karlovy Vary a.s.

Současný klub vznikl díky tomu, že funkcionáři SK VTJ Slavia (historie založení SK Slavia KV) a TJ Karlovy Vary-Dvory našli v roce 2001 společnou řeč a na základě analýzy reálného stavu a vedeni společnou snahou o zkvalitnění kopané v Karlových Varech se dohodli na úzké spolupráci.  

Jak šel čas?

1.FC Karlovy Vary a.s.

Na základě dohody o převodu fotbalových práv ze dne 21.3.2001 se občanská sdružení SK VTJ Slavia Karlovy Vary a TJ Karlovy Vary-Dvory dohodla převést svá fotbalová práva na akciovou společnost SK BULDOCI Karlovy Vary-Dvory.

Cílem této dohody bylo zkvalitnění a optimální využívání sportovišť a sportovního zázemí, finančně ekonomických prostředků, hráčského a funkcionářského potenciálu obou klubů ve prospěch zkvalitnění práce s mládeží, zvýšení sportovní úrovně všech mládežnických celků, což by následně mělo zvýšit i kvalitu celků dospělých. Spojení roztříštěných sil mělo rovněž přispět k lepší komunikaci a spolupráci se zástupci města Karlovy Vary i Karlovarského kraje. Jedním z hmatatelných důkazů správnosti rozhodnutí bylo např. vybudování umělého povrchu, na kterém hrají soutěžní utkání všechny týmy klubu.

Dnem 1. 7. 2007 došlo ke změně názvu akciové společnosti a v této souvislosti i ke změně názvu klubu na FC BULDOCI Karlovy Vary. 

Dnem 16. 7. 2009 došlo k další změně názvu akciové společnosti a klub nesl název 1.FC Karlovy Vary a.s.  Tím došlo k úplnému naplnění dohody mezi SK VTJ Slavia a TJ Karlovy Vary-Dvory při převodu fotbalových práv na akciovou společnost SK BULDOCI Karlovy Vary-Dvory.

Od soutěžního ročníku 2009/2010 do roku 2017 vystupoval klub pod názvem 1.FC Karlovy Vary a.s.

 

SK VTJ Slavia KARLOVY VARY

SK VTJ Slavia Karlovy Vary vznikl jako občanské sdružení dnem 1. 7. 1995 sloučením dvou v té době nejznámějších klubů Karlovarska , tj. SK Slavia Karlovy Vary a VTJ Karlovy Vary.

Historie SK Slavia Karlovy Vary se počíná psát dnem 2. července 1928, kdy se koná ustavující schůze klubu, založeného Ing.Otou Klepetářem. V roce 1930 si Slavia pořizuje hlavně z prostředků členů klubu vlastní hřiště nad horním nádražím a dne 26. 5. 1932 je otevírá. V roce 1935 klub postupuje do tehdejší divize českého venkova a zařazuje se mezi nejlepší venkovské kluby v Čechách. Kruté okamžiky nastaly v roce 1938, když většina hráčů a činovníků byla nucena opustit město a tehdejší Sudety a činnost klubu byla přerušena. Znovu obnovena je až v roce 1945 a klub hraje divizi na hřišti v Rybářích. V roce 1953 dochází ke změně názvu na TJ Dynamo Slavia Karlovy Vary, klub hraje druhou nejvyšší soutěž v republice a dosahuje velmi dobrých výsledků (1956 – 3. místo, 1959-1960 dokonce 2. místo). V dresu Slavie se v této době objevují jména známých fotbalistů, jakými byli Feureisl, Matějček, Muzikář, Jánský, Koler, Vydra a další.

Po úspěšných letech přichází období střídavých úspěchů a neúspěchů, klub hraje různé soutěže od krajského přeboru až po II. ligu. Velmi dobrých výsledků dosahuje v práci s mládeží.

V roce 1963 přechází klub ze hřiště v Rybářích do Drahovic, kde se podařilo postupně vybudovat velmi solidní sportovně technické zázemí, které se vlastně využívá dodnes.

I tato situace měla podstatný vliv na to, že zde vyrostla řada dalších výborných fotbalistů, kteří se uplatnili i v nejvyšších soutěžích (mj. Milan Šíp, Tomáš Matějček, Horst Siegl, Josef Němec, Josef Pahr, Robert Fiala, Tomáš Kalán, Karel Tichota...).

Na rozdíl od dlouholetých a bohatých tradic a dosažených sportovních výsledků SK Slavia K. Vary, patřila VTJ K. Vary sice k těm mladším klubům, avšak jí dosažené sportovní úspěchy a výsledky stojí rovněž za povšimnutí.

Počátky armádní kopané ve Varech sahají do roku 1951, kdy zde vzniká pod názvem Krušnohor a později PDA K. Vary mužstvo, které však působí pouze v rámci Armádních sportovních her.

V ročníku 1953 vítězí jako PDA K. Vary v Krajském přeboru a v utkání o Celostátní soutěž se svým budoucím partnerem, tehdejším Dynamem K. Vary, prohrává oba zápasy. Tatáž situace se opakuje i v roce následujícím. Historie oddílu je přerušena v letech 1959 až 1964.

V roce 1965 řada nadšených a obětavých fandů z řad vojáků ustavuje výbor a dává dohromady mužstvo, které pod jménem Dukla zahajuje soutěž ve III.třídě. Ještě v průběhu zimní přestávky přechází do Varů "B" mužstvo RH Ostrov a Dukla tím pádem získává I.B třídu. Během 2 let postupuje Dukla až do Krajského přeboru, který kope s jedinou přestávkou (1970-1972) až do roku 1976. Rok 1970 byl pro Duklu v její historii jediným rokem, který znamenal sestup. V ročníku 1976/1977 se jí už pod novým názvem VTJ K. Vary podařilo vykopat divizi a v ročníku 1985/1986 dokonce tehdejší ČNFL, kde nejhoršího umístění dosáhla právě v roce svého posledního samostatného působení v ČFL a kdy ji pouze jediná příčka zachránila od sestupu do divize.

Do VTJ nastupovali v naprosté většině hráči z nižších soutěží, převážně s dorosteneckými zkušenostmi, a přesto řada z nich našla uplatnění v celostátních soutěžích i v reprezentaci. Do reprezentace "A" (federální, České i Slovenské republiky) se přes VTJ probojovali mj. Igor Bališ, Martin Frýdek, Milan Fukal, František Jakubec, Vladimír Kinder, Pavel Řehák, Zdeněk Šajtar, Jaroslav Timko, Ivo Ulich, Petr Vlček. Kromě jmenovaných nastoupila nebo nastupuje v prvoligových oddílech další více než padesátka hráčů, kteří vojenskou základní službu alespoň z části strávili ve VTJ. Byli jimi mj. Eugen Bari, Zdeněk Bečka, Radek Čížek, Karel Dobš, Patrik Gedeon, Zbyněk Hauzr, Tomáš Janda, Luděk Jelínek, Aleš Jindra, Petr Johana, Miroslav Kaloč, Luděk Kopřiva, Tomáš Krejčík, Pavel Kučera, Martin Kulhánek, Libor Macháček, Pavel Mejdr, Jaroslav Michalička, Michal Ondráček, Radek Prasek, Martin Procházka, Stanislav Purkart, Radek Rabušic, Jan Sanytrník, Marek Smola, Milan Sova, Ladislav Šulák, Vladimír Vankovič, Jan Velkoborský, René Twardzik a další.

Ke sloučení obou klubů došlo v době, kdy mužstvo SK Slavia K. Vary suverénně vybojovalo postup z oblastního přeboru do divize a kdy VTJ K. Vary po problémech, které se v armádním sportu v těchto letech vyskytovaly, zachránila ČFL. Výsledkem zvážení reálných možností obou klubů bylo právě jejich sloučení, jehož cílem bylo v lázeňském městě Karlovy Vary zachovat ČFL. Bohužel z ekonomických důvodů, ještě před sloučením, byla v podstatě rozpuštěna mládežnická kopaná, což mělo na činnost celého klubu negativní dopady.

Vzhledem k tomu, že se po sloučení v regionu klubu nepodařilo nalézt takové sponzory a příznivce fotbalu, kteří by byli ochotni klub alespoň z části finančně zabezpečit, a armáda se na sportovní činnosti klubu oficiálně podílet nechtěla, dočkal se klub ve svém prvním společném roce sestupu z ČFL do divize a po dvou letech dokonce do oblastního přeboru.

Jedny z nejhorších chvil klub zřejmě zažil v horkých letních měsících roku 1998, kdy byl na majetek klubu vyhlášen konkurz. Stávající hráčský kádr i přesto, že mužstvo sestoupilo, byl natolik silný, aby po roce v oblastním přeboru mohl opět vybojovat divizi.

V roce 2001, tj. v době převodu fotbalových práv na a.s. SK BULDOCI Karlovy Vary hrála mužstva dospělých, dorostu i žáků nejvyšší oblastní soutěže západočeského regionu a tři družstva přípravky hrála soutěže na úrovni okresu.

 

TJ KARLOVY VARY – Dvory

Na předměstí Karlových Varů v části Dvory se organizovaný fotbal začal hrát po druhé světové válce více zásluhou českého obyvatelstva i když zde byla převážná většina obyvatelstva německého.

Dvorský fotbalový klub byl založen jako SK Dvory. Postupem let se měnily i jeho názvy na Baník Dvory, TJ Karlovarské sklo Moser Dvory a od roku 1970 hrál klub pod názvem TJ Karlovy Vary – Dvory.

Písková a škvárová hřiště klub míval na různých místech Karlových Varů. Počínaje rokem 1969 hraje ve Dvorech a to nejprve na škváře a od roku 1993 na trávě. V roce 1970 byly ke hřišti přistavěny kabiny, ve kterých je dnes i klubové zázemí a klubová restaurace. K areálu patří i tenisové a nohejbalové kurty.

Mužstvo TJ Karlovy Vary – Dvory žilo dlouho ve stínu slavnějšího souseda SK Slavie Karlovy Vary, který svého času hrával i druhou ligu a v roce 1995 se spojil s Vojenskou tělovýchovnou jednotou Karlovy Vary a jako SK VTJ Slavia Karlovy Vary hrál ČFL.

Největším úspěchem TJ Dvory byl postup do České fotbalové ligy a v posledních letech se jednalo o nejúspěšnější klub v Karlových Varech.

Fotbalisté TJ Dvory hráli ještě v ročníku 1994/1995 1.B třídu a potom jako nováček ve vyšší soutěži každoročně postupovali. Před postupem do Divize přezimovali v tabulce přeboru ročníku 1996/1997 na šestém místě s osmibodovou ztrátou. Během jara prohráli pouze jednou ve Staňkově a v posledním kole rozhodli o svém postupu výhrou 3:1 v Ostrově.

V premiéře v divizi v ročníku 1997/1998 dosáhly Dvory druhého místa, když po podzimu soutěž překvapivě vedly s náskokem jedenácti bodů. Druhý rok, ale už zúročily zkušenosti a zajistily si postupem do ČFL historický úspěch, když po podzimu byly třetí se šestibodovou ztrátou na SK Kladno. Na jaře jednou prohrály a v posledním kole jistily postup jednoznačnou výhrou v Bělé pod Bezdězem 8:1.

Účinkováním v ČFL klub potvrdil oprávněnost svého postupu do ČFL i nastoupenou cestu, tj. doplňovat klub zejména perspektivními hráči z blízkého okolí.

V roce 2001 v době převodu fotbalových práv na nový subjekt měl v ČFL mužstvo mužů, jedno družstvo v oblastní soutěži dorostu a žáků. Okresní soutěže hrály dvě družstva přípravky.

Sezóna 2014/2015 nebyla pro klub vůbec dobrá. Muži po sestupu z ČFL zahájili soutěž v divizi a bohužel především na základě dosahovaných výsledků mladšího dorostu nebyla dorostenecká družstva zařazena do systému Sportovních center mládeže, což znamenalo, že dorost hraje pouze Krajský přebor dorostu.

Kádr prvního mužstva byl značně pozměněn s tím, že byl cíleně doplněn o hráče z Karlových Varů a blízkého okolí a hráče, kteří skončili v dorostu. Na základě těchto skutečností byl pro družstvo stanoven cíl pro první rok v divizi pohybovat se v polovině tabulky. Poslední dva roky se "áčko" umísťuje do pátého místa v tabulce. V sezóně 2016/17 se díky pomoci hráčů staršího dorostu podařilo postoupit "béčku" do 1.A třídy.

V sezóně 2017/2018 tak bude mít v soutěžích zařazeno celkem jedenáct družstev. Ve Fortuna Divize „A“ bude první mužstvo mužů. „Béčko“, v podstatě složené z hráčů staršího dorostu, bude hrát 1.A. třídu. Starší žáci jsou zařazeni do České divize a mladší žáci do České ligy žáků (celkem 4 družstva), mladší dorost odehraje soutěž krajského dorostu, starší a mladší přípravky budou působit v krajských přeborech a družstvo minipřípravek si zahraje v soutěži organizované OFS. 

V červnu 2017 na základě rozhodnutí Valné hromady došlo ke změně názvu akciové společnosti a návratu k názvu nejstaršího fotbalového klubu v Karlových Varech. Do nového soutěžního ročníku tak vstupují včechna družstva klubu pod novým názvem klubu FC Slavia Karlovy Vary

Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Oficiální průvodce karlovarským krajem Artifex Vega trans Zistav Prom-in Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Grandhotel Pupp
Nadace města Karlovy Vary
Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Sanipro Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary
MUDr. Věra Procházková
Algon PLUS AUTO a.s. Partner fotbalového klubu FC Slavia Karlovy Vary

Počet návštěv: 295596
Posledních 30 dnů: 2095 | Posledních 7 dnů: 468 | Poslední den: 54

© 2021 FC Slavia Karlovy Vary | Všechna práva vyhrazena | info@slaviakv.cz
Vytvořeno službou Sklub.cz

Chcete zobrazit mobilní verzi?

Ano Ne