FC Slavia Karlovy Vary vs FK Olympie Březová

Datum a čas konání: 20.1.2018 11:00
Místo: Drahovice UMT

Založení klubu SK Slavia Karlovy Vary

Dne 2.7.1928 byla do nádražní restaurace v Karlových Varech svolána ustavující valná hromada, kde bylo následně odsouhlaseno založení Sportovního klubu Slavia Karlovy Vary. Zvolený výbor ve složení ing. Otto Klepetář (předseda), František Kafka (místopředseda), Václav Zajíček (jednatel), J.Fiala (pokladník), členové Melzer, Uhlí, Herejk, Hofman, Vaněček, Rybář a Zatloukal pojmenoval klub po pražské Slávii. Tímto vznikl v Karlových Varech první český sportovní klub. Od této chvíle začal výbor s nadšením pracovat na zajištění pozemku pro výstavbu budoucího fotbalového hřiště. Jejich námaha byla korunována začátkem roku 1930, kdy od města Karlovy Vary získali pozemek, který se nacházel nad horním nádražím. Pozemek byl městem klubu SK Slavia Karlovy Vary pronajat na dobu neurčitou za roční poplatek 100 Kč. V květnu 1930 bylo započato s úpravou povrchu budoucího hřiště, s jeho oráním a odstraňováním drnů. Práce to byla nelehká a v té době bez použití těžké techniky opravdu velmi fyzicky náročná.  Samotný pozemek se totiž nacházel ve značném svahu a tak odkopané a odvezené zeminy bylo nakonec 2.500 m3. No a jak jinak, zemina se odvážela na kolečkách, nebo povozy. Po vyrovnání plochy hřiště byl postaven dřevěný plot vysoký 2,30 metru a 410 metrů dlouhý. Dále byla postavena dřevěná bariéra kolem hřiště opatřená sedadly, jednoduchá dřevěná tribuna s místností pro správce, dvě kabiny pro hráče, tenisová budova se zázemím, zděná ohřívárna pro hokejisty, dva splachovací záchody, dřevěné záchody pro fanoušky, kancelář klubu a pokladna u vchodu na hřiště. Postaveny byly také dva tenisové kurty s drátěným plotem okolo. Terén fotbalového hřiště byl nakonec odvodněn a poset trávou. O nadšení tehdejších příznivců a vedení klubu nelze pochybovat. Vše bylo připraveno na slavnostní a první fotbalové utkání SK Slavia Karlovy Vary na novém hřišti.

Ke slavnostnímu otevření fotbalového hřiště došlo dne 26.5.1932 za přítomnosti pozvaných čestných hostů, předsedy Čs.fotbalové asociace, zástupců Prahy, zástupců severozápadočeské a středočeské fotbalové župy a zástupců venkovských klubů. Co ale bylo úžasné, na otevření hřiště přijel v té době nejpopulárnější československý fotbalista Káďa - Pešek a redaktor a hlasatel Josef Laufer. Soupeřem fotbalistů SK Savia Karlovy Vary se stal mistr německé severozápadní fotbalové župy v Čechách Karlsbader Fussbalklub. Předseda klubu ing. Klepetář krátce pohovořil o výstavbě hřiště a poté provedl Káďa čestný výkop. Rozhodčím utkání byl v té době populární rozhodčí Cejnar. Nesmíme pochopitelně zapomenout na sestavu Slavie, ve které nastoupil Hanek, Pech, Čepelka, Nespěchal (Sojka), Aubrecht, Češpiva, Žemlička, Kraus, Preisler, Rekl a Baumann. Nervózní úvod utkání ze strany Slavie využil soupeř a již v 15 minutě vedl 2 : 0. Ve 22 minutě utkání vsítil kontaktní branku Baumann a ve 48 minutě stejný hráč vyrovnal na 2 : 2. Nadšení diváků neznalo mezí. Po dalších 5 minutách hry bylo utkání rozhodčím předčasně ukončeno pro silný déšť. V tomto nedohraném utkání se ale hráči Slavie ukázali jako zdatní hráči, kteří svojí bojovností a slávistickým srdcem předčili německý tým. Otevření hřiště včetně uvedeného zápasu bylo v té době mimořádnou sportovní a společenskou událostí. Podle dochovaných informací činil finanční přínos pro Slavii více jak 14.000 Kč. Soupeř si odvezl náhradu 6 000 Kč a fotbalisté Slavie dostali po tomto zápase poprvé večeři na útratu klubu.

Použitá literatura: Almanach 1928 - 1978  SK Slavia Karlovy Vary